"Türkiye´deki bilgisayarların yüzde 45´i siber saldırı altında"
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, ?Siber saldırı oranları da ülkemizde oransal olarak üst noktada. Bir rapora göre Türkiye´deki bilgisayarların yüzde 45´i siber saldırı altında. Bu da siber güvenlik konusunda...
Tarih: 23.11.2016 13:09:30/ 1084okunma / 0yorum

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, ?Siber saldırı oranları da ülkemizde oransal olarak üst noktada. Bir rapora göre Türkiye´deki bilgisayarların yüzde 45´i siber saldırı altında. Bu da siber güvenlik konusunda sağlıklı ve ciddi adımlar atmamız gerektiğini ortaya koyan bir oran olsa gerek? dedi.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, JW Marriott Otel´de gerçekleştirilen KamuNet ve Siber Güvenlik Çalıştayı´na katıldı. Çalıştayda bir konuşma yapan Arslan, ?Bilgi ve iletişim teknolojilerinin hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldiği bir dönemi yaşıyoruz. Bu gittikçe de artacak. Artık internet ve mobil iletişim hayatımızın başrolünde. Artık arkadaşlarımızla soysala medya üzerinden sohbet ediyoruz; faturalarımız, bankacılık işlemlerimiz dahil, sinema bileti dahil; tren bileti, uçak bileti hepsi artık internet üzerinden bir tıkla, bir tuşla halledebilir bir duruma gelmiş ortamdayız. Sosyal hayatımızda da, iş ve işlemlerimizi yaparken de bilişim teknolojilerini kullanmamayı düşünmek herhalde hiç kimsenin kabul edebileceği, bu da olabilirmiş diyebileceği bir durum değil. Dünyadaki gelişmeleri ve hangi işi yaparsak yapalım o alandaki potansiyeli yine internetle öğreniyoruz, internetle gerçekleştiriyoruz? şeklinde konuştu.

?SEKTÖRÜN FAYDALARINDAN YARARLANMAMAK GİBİ VEYA BUNDAN VAZGEÇMEK GİBİ BİR LÜKSÜMÜZ YOK?
Birçoğumuzun TC kimlik numaramızdan önce internet şifresini ezberlediğini belirten Arslan, ?Çünkü biliyoruz ki artık şifresiz hiçbir şey olmuyor. Herhalde insanlık tarihinde bu kadar şifrelere, bu kadar sanal belleğe bağlı kalındığı bir ortam yoktur. Gelecekte daha da ileri taşınacak, bunu herhalde çok daha yoğun kullanacağız. Bilgi ve iletişimin insan ve toplum yaşamının olmazsa olmazı haline geldiğini hep birlikte kabul ediyoruz. Bu gelişmeleri bilgi toplumu olma yolunda önemli bir kilometre taşı olarak değerlendirmek hepimizin kabul edeceği bir şeydir. Yine bununla birlikte yaşanan gelişmelerin çeşitli siber tehditleri de beraberinde getirdiği, bunun da toplumda güvenlik kaygısına yol açtığı da bir gerçek. O zaman şifremiz veya hesap bilgilerimiz başkalarının eline geçerse ne olur sorusuyla karşılaşmamak adına, düşünmemek adına adımlar atmamız, tedbirler almamız gerekiyor. Ancak tehlike var, internetin böyle bir sıkıntısı var deyip internetten vazgeçme şansımız yok. Bir başka deyişle ?serçeden korkarak darı ekmemek´ diye bir şeyin söz konusu olmayacağı gibi siber güvenlikten, siber tehditten korkacağız deyip sektörün nimetlerinden, sektörün faydalarından yararlanmamak gibi veya bundan vazgeçmek gibi bir lüksümüz yok. Bunun hep beraber bilincindeyiz. O zaman bilişim altyapımızı geliştirmeye, bilgi toplumu olma yolunda ilerlemeye devam etmek, siber güvenlik konusunda her türlü tedbiri almak, almaya devam etmek zorundayız? değerlendirmelerinde bulundu.
Bilginin gizliliği, bütünlüğü veya erişilebilirliğinin bozulduğunda meydana gelebilecek olumsuzluklar hakkında bilgiler veren Arslan, ?Siber ortamda her geçen gün sayıları artan tehditleri bertaraf etmek, ülke olarak hedeflemekte olduğumuz bilgi toplumuna dönüşüm sürecini yakalamak adına özellikle çalışmalarımızı sürdürüyor ve bu konuya çok önem verdiğimizi vurgulamak istiyorum. Bilginin gizliliği, bütünlüğü veya erişilebilirliği bozulduğunda Allah korusun can kaybına kadar gidebileceği gibi, büyük ölçekli ekonomik zararlara, ulusal güvenlik açıklarına veya kamu düzeninin bozulmasına sebep olacağını söylemekte herhalde beis yok. Bugün burada bulunmamızın nedeni de bilgi güvenliğini ve özellikle kamu sistemleri üzerinden ulusal güvenliği sağlayacak bilgi toplumuna dönüşüm sürecini gerçekleştirecek çalışmalar yapmak, bu çalışmaları ilerletmektir. Bilgi ve iletişim teknolojilerini bütünleşik bir şekilde geliştirirken enerji, su, iletişim, ulaştırma, savunma ve sağlık gibi önemli alt yapılara kötü niyetli kişiler veya ülkeler tarafından zarar verilme riski her geçen gün artmakta. Hiçbir bilişim sistemini yüzde yüz güvenli yapmak mümkün değil anacak bu eksikliği minimuma indirme ve sektördeki güvenlik tedbirlerini her gün yenilemek de bizim için çok önemli? diye konuştu.

?GENELGE HAZIRLADIK VE YAKINDA BUNUN DA YAYINLANMASINI SAĞLAYACAĞIZ?
Kaçkarlı Mahmud´un ?Avcı nice tuzak bilirse av da onca yol bilir? sözünü hatırlatan Bakan Arslan, konuşmasına şöyle devam etti:
?Siber güvenlikle ilgili rakiplerimizden başlamak üzere, hatta düşman ülkelerden başlamak üzere onlar ne kadar saldırı gerçekleştirirlerse bizim de ona karşılık o kadar tedbir almak, o kadar yeni yollar bulmak gibi bir zorunluluğumuz var. Bu zorunluluğumuz çerçevesinde özellikle kurumsal altyapılarımızı güvenlik altına almamız gerektiğini de bir kere daha vurgulamak isterim. Bu noktada yoğun çalışmalar sonucunda, uçtan uca güvenlik platformu olan KamuNet ağını geliştirmiş durumdayız ve KamuNet´e şuan 8 kurumumuz dahil olmuş durumda. KamuNet´in herkese açık olan internet ağını kullanmadığını, sadece kamu kuruluşlarının iletişim kurmasını sağladığı için siber güvenlik risklerini en aza indirgediğini ve böyle bir yapıda geliştirildiğini de vurgulamak isterim. Tüm sistemin tek bir noktadan izlenmesi şansını da bu altyapı bize kazandırmış olacak. Kamu verilerinin KamuNet ağı üzerinden daha güvenli bir şekilde iletilmesiyle, hem kamu verilerinin hem de vatandaşların kişisel bilgilerinin saklandığı büyük veri altyapılarımızın da güvenliğini böylece sağlamış olacağız. Bu kapsamda yakın zamanda tüm kamu kurumlarının KamuNet ağına dahil olmasıyla ilgili çalışmalarımız da devam ediyor. Bu vesileyle KamuNet ağının tüm kamu kurumları tarafından kullanılması için bir genelge hazırladığımızı ve yakında bunun da yayınlanmasının sağlanacağını vurgulamak isterim. Yakın zamanda KamuNet ile ilgili tüm kamu kuruluşlarında siber güvenliğinin böylece sağlanmış olacağını paylaşmak isterim.?

?EN GÜVENLİ ÜLKELER ARASINA GİRECEĞİMİZİ SÖYLEMEK HERHALDE YANLIŞ OLMASA GEREK?
Siber saldırılar hakkında farkındalık oluşturmak ve bilgilendirme yapmanın önemine dikkat çeken Arslan, ?KamuNet ile kamu kurum altyapısı en güvenli ülkeler arasına gireceğimizi, hatta bu lige yükseleceğimizi özellikle söylemek herhalde yanlış olmasa gerek. Siber güvenliği sağlamak sadece kamusal alanda alınacak önlemlerle olmayacağını da biliyoruz. Özellikle usta bilgisayar korsanlarının öncelikle acemi bilgisayar kullanıcılarını hedef aldığını ve bu doğrultuda başta ABD olmak üzere geçtiğimiz ay birçok ülkede internet erişimini sarsan siber saldırılarının düzenlendiğini ve Twitter, CNN gibi önemli hizmetler veren birçok siteye erişimin saatler boyunca engellendiğini de hep beraber gördük. Bu saldırıların bilgisayar korsanları tarafından kötücül yazılımları bulaştırdıkları zombi bilgisayarlar aracılığıyla yaptıklarını da biliyoruz. Bu anlamada bilgisayar sahipleri bilgisayarının başkalarınca kontrol edildiğini ne yazık ki bilmiyorlar. Dolayısıyla bu konuda bizim gerçekten bir farkındalık oluşturmamız, bilgilendirme yapmamız en önemli görevlerimizden biri olsa gerek? ifadelerini kullandı.

?BİR RAPORA GÖRE TÜRKİYE´DEKİ BİLGİSAYARLARIN YÜZDE 45´İ SİBER SALDIRI ALTINDA?
Türkiye´nin en çok siber saldırıya uğrayan ülkeler listesinde ilk sıralarda yer aldığı bilgisini veren Arslan, ?Sebebi; sektör hızlı gelişiyor, sektör büyük hedefler ortaya koyuyor. O yüzden siber saldırı oranları da ülkemizde oransal olarak üst noktada. Bir rapora göre Türkiye´deki bilgisayarların yüzde 45´i siber saldırı altında. Bu önemli bir rakam. Bu da bizim siber güvenlik konusunda sağlıklı ve ciddi adımlar atmamız gerektiğini ortaya koyan bir oran olsa gerek. Ele geçirilmiş bilgisayarlar oranında ise dünyada 4´üncüyüz. Bu nedenle siber güvenlikte en önemli aşama kullanıcı bilincinin yükseltilmesi ki bizim de yapmaya çalıştığımız konulardan birisi bu. Siber güvenlik konusunda hem farkındalık oluşmasını sağlayacak hem de topyekun anlamda siber güvenliği sağlamada önemli bir adım olacak olan siber güvenlik eylem planı 2013´te başlatıldı, kapsamlı bir şekilde bir oluşum sağlandı. Kurumsal ve sektörel siber olaylara müdahale ekipleri oluşturul ki ekip sayısı bugün 517´ye çıkmış durumda. Çok başarılı bir şekilde yürüyor ancak bunun artık çok daha ileri seviyede uygulanması, 2016 ve 2019 için ortaya koyduğumuz eylem planı ve stratejinin paydaşlarımızla birlikte ereğini yapmamız da çok önem arz ediyor. Bugün yapmaya çalıştığımız da bu? açıklamalarında bulundu.
(İHA)Kaynak:

Anahtar Kelimeler:
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Türk Hackerlar sahaya dönmeye hazirlaniyor!
Türk Hackerlar sahaya dönmeye hazirlaniyor!
Türk Börü Siber Tim
Göktürk-1 yarın uzaya fırlatılacak
Göktürk-1 yarın uzaya fırlatılacak
Askeri istihbarat amaçlı yüksek çözünürlüklü uydu görüntüsü elde etmeye imkan sağlayacak olan Göktürk-1, yarın Fransız Guyanası´ndan uzaya fırlatılacak. Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. (TUSAŞ TAI) Akıncı tesislerinde fırlatma...
Engellilere özel giyilebilir robotik cihaz
Engellilere özel giyilebilir robotik cihaz
Türkiye´de ilk kez görücüye çıkan giyilebilir robotik cihaz, engellilerden tam not aldı.Bacaklarında tam ya da kısmi felç olan hastaların yürümesini sağlayan giyilebilir robotik iskelet sistemi ReWalk, yürüme özlemi içerisinde olan hastalar...
?FETÖ´yü Tokatla? oyununa garip sansür
?FETÖ´yü Tokatla? oyununa garip sansür
Yazılımla ilgilenen bir grup amatör genç ?FETÖ´yü Tokatla? isimli bir oyun geliştirdi. Oyun 2 ay içinde 60 bin kullanıcı tarafından indirilirken, arama motorlarından oyun olarak yayınlanmasına izin çıkmadı. Yazılımla ilgilen bir grup...
Bakan Türksat 6A için tarih verdi
Bakan Türksat 6A için tarih verdi
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Milli Projeler arasında yer alan Türksat 6A´nın  2019 yılında tamamlanacağını söyledi.2 gün boyunca dünya uydu ve uzay teknolojileri sektörünün devlerini  ağırlayacak olan 2´nci  Global...
Alman şirketi Deutsche Telekom hacklendi
Alman şirketi Deutsche Telekom hacklendi
Alman telekomünikasyon şirketi Deutsche Telekom, siber saldırıya uğradı. Ülke genelinde bir milyonu aşkın müşterinin telefon ve interneti kesildi. Almanya´nın en büyük telekomünikasyon sağlayıcı şirketlerinden Deutsche Telekom siber saldırıya...
Milli helikopter için Ar-Ge çalışmaları başladı
Milli helikopter için Ar-Ge çalışmaları başladı
Balıkesir Organize Sanayi Bölgesinde faaliyetlerini yürüten Baysan firması, yerli ve milli helikopter için kolları sıvadı. Balıkesir Sanayi Odası´nın desteği ile Ar-Ge çalışmalarına başlayan firma, 2018 yılına kadar seri imalata geçmeyi...
Türk hackerlardan Avusturya´nın silahlı kuvvetlerine siber saldırı
Türk hackerlardan Avusturya´nın silahlı kuvvetlerine siber saldırı
Türk hacker grubu Aslan Neferler Tim, Türkiye´ye silah ambargosu koyma kararı alan Avusturya´nın Silahlı Kuvvetlerinin internet sitesine siber saldırı gerçekleştirdi. Aslan Neferler Tim, geçtiğimiz günlerde Türkiye´ye silah ambargosu koyma...
Hürkuş´tan sonra ´Doğan´ havalanacak
Hürkuş´tan sonra ´Doğan´ havalanacak
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi´nde (OMÜ) yapılan ´Doğan´ isimli 2 kişilik genel havacılık uçağı projesinde hedef seri üretim.OMÜ Havacılık ve Uzay Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi´nin (UZAYTEM) çalışmaları kapsamında,...
Nedir bu Süper Ay ?
Nedir bu Süper Ay ?
Dünya ´Süper Ay´ı bekliyor. Pekiyi nedir bu Süper Ay ??Süper Ay?, Ay´ın Dünya´ya en yakın olması ve bu anın da dolunaya denk gelmesi durumu. Bu yakınlık dolayısıyla Ay normalden yüzde 14 daha büyük ve yüzde 30 daha parlak gözüküyor....
´Dance of the Hillary´ virüsü korku saldı
´Dance of the Hillary´ virüsü korku saldı
Amerikan seçimlerinden sonra çıkan ?Dance of the Hillary? virüsü sosyal medyaya korku saldı. ABD´de yapılan seçimlerin ardından çıkan ?Dance of the Hillary? virüsü, dünyada olduğu gibi Türkiye´de de sosyal paylaşım sitelerinde...
Belçika´nın resmi internet siteleri çökertildi
Belçika´nın resmi internet siteleri çökertildi
Aslan Neferler Tim, Belçika Mahkemesinin terör örgütü PKK" ile ilgili kararı üzerine Belçika´nın resmi internet sitelerini çökertti.Aslan Neferler Tim Belçika Mahkemesinin ülkede yargılanan PKK üye ve yöneticilerinin faaliyetlerinin "silahlı...
Liselilerden ´Lityum Batarya´lı araba
Liselilerden ´Lityum Batarya´lı araba
Ankara´daki Kalaba Anadolu Lisesi öğrencileri lityum batarya ile çalışan araç ürettiler. Kalaba Anadolu Lisesi öğrencileri, Türkiye´de bir ilk olma özelliğine sahip lityum batarya ile çalışan araç üretti. Ağırlığı 27 kilogram olan...
Siber savaşlar Türkiye´ye sıçrarsa...
Siber savaşlar Türkiye´ye sıçrarsa...
Bilişim Uzmanı Hamza Taşer, son zamanlarda ABD, Rusya ve Çin arasında yaşanan siber savaşların Türkiye´ye sıçraması durumunda misliyle karşılık verilebileceğini belirterek, ?Türkiye´deki hacker grupları gerçekten isim yapmış hacker...
Bakan´dan GSM operatörlerine çağrı
Bakan´dan GSM operatörlerine çağrı
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, GSM operatörlerine ortak altyapı kullanımı konusunda çağrı yaptı. Davos Dünya İletişim Forumu İstanbul programı İstanbul Üniversitesi´nde başladı. Programda açılış konuşmasını...
Milli piyade tüfeği göreve hazır
Milli piyade tüfeği göreve hazır
Türk mühendisler tarafından tasarlanan ve NATO´nun 42 testini başarıyla geçen tek silah olan Milli Piyade Tüfeği MPT-76´da seri üretime başlandı.Tamamen Türk mühendis ve işçiler tarafından tasarlanarak üretilen MPT-76´nın üretildiği...
Görüntülü arama özelliği nihayet geldi
Görüntülü arama özelliği nihayet geldi
WhatsApp için uzun süredir beklenen görüntülü arama özelliği sonunda geldi. WhatsApp uzun süredir heyecanla beklenen görüntülü görüşme desteğini nihayet kullanıcılarına sundu. Geçtiğimiz günlerde beta kullanıcılarının deneyimleyebildiği...
Doğu ve güneydoğuda internet erişiminde sorun
Doğu ve güneydoğuda internet erişiminde sorun
Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde birçok ilde sabit ve de mobil hatlardan internete bağlanma sıkıntısı yaşıyor.Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Bingöl, Erzincan, Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt, Van, Elazığ, Tunceli, Gaziantep, Şanlıfurfa,...
Bakan açıkladı: Yerli otomobilde son aşamaya geldik
Bakan açıkladı: Yerli otomobilde son aşamaya geldik
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli otomobil üretiminde son aşamaya geldiklerini söyledi. AK Parti Karabük İl Başkanlığını ziyaret eden Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, basın mensuplarının yerli otomotiv ile...
Almanya´da patent aldı, Tunceli´de üretti
Almanya´da patent aldı, Tunceli´de üretti
Almanya´da 2008 yılında elektrikli araba tasarımı ve üretimi üzerine patent alan gurbetçi İsmail Şanlı, aracının üretimini ise Tunceli´de yaptı. Şanlı, kabin hariç aracın tamamlandığını belirterek, sponsor bulması halinde seri üretime...
Whatsapp´a yeni güncelleme
Whatsapp´a yeni güncelleme
Dünyanın en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması Whatsapp´a iPhone için bugün bir güncelleme geldi.Güncelleme ile fotoğraf ve video üzerine çizim yapma özelliği sunuldu. Artık yaptığınız çizimleri doğrudan WhatsApp mesajı yoluyla...
Uzaya çıkacak ilk Türk öğrenci gün sayıyor
Uzaya çıkacak ilk Türk öğrenci gün sayıyor
2 milyondan fazla kişinin başvurduğu uluslararası yarışmada ilk 23´e giren üniversiteli Halil Kayıkçı, uzaya çıkmak için gün sayıyor.Uzaya çıkacak ilk Türk olarak tarihe adını yazdıran İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğrencisi...
Dünyada zararlı yazılıma en çok maruz kalan üçüncü ülkeyiz
Dünyada zararlı yazılıma en çok maruz kalan üçüncü ülkeyiz
Türkiye Avrupa´da ´fidye yazılım´ saldırılarına en fazla maruz kalan ülke durumundayken, dünyada da ABD ve Brezilya´dan sonra üçüncü sırada yer alıyor. Türkiye Savunma Teknolojileri Mühendislik (STM) yeni siber tehdit durum raporunu...
Cep telefonu piyasasında ByLock endişesi
Cep telefonu piyasasında ByLock endişesi
Fethullahçı Terör Örgütü´nün (FETÖ) ByLock programının deşifre olmasının ardından, çoğu örgüt üyesi cep telefonlarını satmaya başladı. Bu durumdan en fazla endişe duyansa, cep telefonu satıcıları ve ikinci el cihaz alan vatandaş...
İHA yarışmasında zafer İTÜ´nün
İHA yarışmasında zafer İTÜ´nün
TÜBİTAK tarafından Gebze Teknik Üniversitesi´nin ev sahipliğinde Türkiye´de ilk kez düzenlenen ´Uluslararası İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışması´nda zafer İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) takımının oldu. Gebze Teknik Üniversitesi...
İstanbul´da beklenen ilgiyi görmedi
İstanbul´da beklenen ilgiyi görmedi
Dünya´da satış rekorları kıran Apple iPhone serisinin son ürünü iPhone 7, Türkiye´de satışa çıktı. Her sene uzun kuyrukların oluştuğu AVM önleri ise bu yıl İstanbul´da boş kaldı. Dünya´da milyonlarca kişi tarafından kullanılan...
Konya´da iPhone 7 kuyruğu
Konya´da iPhone 7 kuyruğu
Türkiye´de ilk kez bu gece satışa sunulan Apple´ın yeni akıllı telefonları iPhone 7 ve 7 Plus için Konya´da vatandaşlar kuyruk oluşturdu. Apple´ın iki yeni telefonu iPhone 7 ve iPhone 7 Plus Türkiye´de ilk kez bu gece yarısı satışa...
Dikkat Bylock´lu telefon kullanıyor olabilirsiniz!
Dikkat Bylock´lu telefon kullanıyor olabilirsiniz!
Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarının kullandığı şifreli mesajlaşma uygulaması Bylock kullanılmış telefonların FETÖ mensubu kişilerce elden bir an önce çıkarılmak için piyasa fiyatının çok altında satıldığı ortaya...
Türk hackerlardan ´Başika´ operasyonu !
Türk hackerlardan ´Başika´ operasyonu !
Irak Başbakanı Haydar El-İbadi´nin Türkiye ile ilgili sözlerinin ardından, Türk hackerler Irak hükümetine ait çok sayıda resmi internet sitelesini hackledi. Hackerlar Türkiye haritasına Kerkük ve Musul´u da ekledi. Site açıldığında...
Note 7 kullanıcılarına ?telefonunuzu kapatın? uyarısı
Note 7 kullanıcılarına ?telefonunuzu kapatın? uyarısı
Samsung, Galaxy Note 7 kullanıcılarını yüksek kaliteli akıllı telefonlarını kapatmaları ve kullanmamaları uyarısında bulundu. Güney Koreli teknoloji devi Samsung, batarya sorunu nedeniyle yanan ve hatta patlayan Galaxy Note 7 kullanıcılarını...
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:16 15:37 17:55 19:28
Son Yorumlananlar
Biyografi
Tüm Biyografiler
1595 Padişah III. Murat, 49 yaşında öldü. III. Mehmet tahta çıktı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.4037
EURO
6.1605
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Büyük bir ‘´ASTRONOMİ´´ alimi olup bu alanda Zatü´s – sukbeteyn isimli bir alet icat etmiştir.

TAKİYÜDDİN EFENDİ
Kesinlikle tedavi aşamasında en önemli olan istirahat gereklidir. Ve gün içerisinde ağrıyan bölgeye 2 – 3 kez 15 dakika soğuk buz uygulaya bilirsiniz. Mutlaka doktorla görüşmelisiniz gerekli ilaç tedavileri ile kısa sürede iyileşmesini sağlayacaktır. Egzersizler de yaparak bu süreci hızlandırabilirsiniz. Oturur pozisyonda bir ayağınız yerde diğer ayağınızı karşı duvara uzatarak 15 -20 saniye bekleyiniz 20 defa bu şekilde uygulama yapabilirsiniz. Ve ayağınızın rahatladığını göreceksiniz.

Topuk Dikeni Tedavisinin Püf Noktaları
Dal rüzgarı affetmiştir ama, kırılmıştır bir kere.

Konfüçyus